E-Makers Erasmus+ KA2 Projesi Cordoba’da Başladı

Xul Vakfı, Cordoba’da başlayan Avrupa projesi ‘E-maker’lara liderlik ediyor.

25 ve 26 Mart tarihlerinde Cordoba’da, Xul Vakfı’nın İspanya’dan yürüttüğü ve diğer ülkelerden dört kuruluşun da katıldığı Avrupa projesi ‘E-maker’lar başladı. Amaç, Erasmus+ programı çerçevesinde gençlik çalışmalarının sosyal ve çevresel girişimcilik faaliyetlerinin dijitalleşme yoluyla geliştirilmesidir.

Toplantıda projenin Türk, Hırvat, İtalyan ve İspanyol ortakları, E-maker’ların devam edeceği 24 ay boyunca gerçekleştirilecek strateji ve faaliyetleri inceledi. Proje aracılığıyla gençlere dijital beceriler kazandırılması ve çevre üzerinde olumlu etkisi olan ve aynı zamanda ekonomik açıdan sürdürülebilir sosyal girişimler yaratmaya yönelik yenilikçi üretilmesi amaçlanıyor.

Bu hedeflere ulaşmak için projenin üç eylem hattı etrafında gençlere yönelik farklı faaliyetler programlanacaktır. Bir yandan dijital sosyal girişimciliğe yönelik bir öğrenme araçları paketi oluşturulacak. Ayrıca dijitalleşme konusunda bir el kitabı geliştirilecek ve son olarak oyunlaştırma yoluyla gençlere daha kolay ulaşabilmek amacıyla sanal bir masa oyunu oluşturulacak.

Dijital dönüşüm, sosyal girişimler için sosyo-çevresel ve finansal değerde paralel bir büyüme sağlayarak dijital teknolojilerin katılımıyla sürdürülebilirliğin sağlanmasını sağlıyor.