E-Makers Bülteni

E-makers, İspanya’dan XUL Vakfı liderliğindeki ve İtalya’dan TDM 2000 INTERNATIONAL, Hırvatistan’dan IMPACT HUB ZAGREB, Türkiye’den SYGD ve İspanya’dan CIVES MUNDI kurumlarının ortaklığıyla Erasmus+ programı kapsamında yürütülen bir projedir.

Gerçekleştirilen faaliyetler:

• Dijital Sosyal Girişimcilik Non-Formal Araç Seti: Bu çıktı, gençlik çalışanlarının gençleri sosyal girişimcilik ve dijital fırsatlar da dahil olmak üzere çevresel zorluklar konusunda eğitmek amacıyla becerilerini ve kaynaklarını geliştirmeleri için hazırlanmıştır. Araç seti iki bölüme ayrılmıştır. Bu çıktıyı web sitemizde bulabilirsiniz: e-makers.org/en

• Sosyal Girişimlerin Dijitalleştirilmesi Kılavuzu: Bu çıktı, gençlik çalışanlarının ileri düzey dijital becerilerini geliştirir. Kılavuz, sosyal girişimlerin tüm aşamalarını ve iş akışlarını kapsamaktadır ve şirketinizde/kurumunuzda kullanabileceğiniz çok sayıda dijital araç bulabilirsiniz.

• EU&PRO Sanal Eğitimi: Amaç, gençlik çalışanlarını başarılı sosyal-dijital girişimleri başlatma ve yürütme konusunda gençleri desteklemek için gereken bilgi ve becerilerle donatmaktır. Eğitimi Youtube’da ve web sitemizde bulabilirsiniz:

1. Gün: www.youtube.com/watch? v=mJnTjh0SCXc

2. Gün: www.youtube.com/watch? v=gjbkr7zeS1w&t=9s

3. Gün: www.youtube.com/watch? v=2kmbiZ_6o8A

ULUSÖTESİ TOPLANTILAR

Ayrıca projenin başlangıcından bu yana ortaklar, takip toplantıları düzenlemek, projeyi değerlendirmek ve aşağıdaki eylemleri oluşturmak üzere İspanya’nın Córdoba kentinde, Türkiye’nin Ankara kentinde ve Hırvatistan’ın Zagreb kentinde bir araya geldi. Projenin kalitesini korumak için verimli sanal ve yüzyüze toplantılar gerçekleştirildi.

Ne geliyor?

ÖĞRENME/ÖĞRETME/EĞİTİM FAALİYETİ

Ortak kuruluşumuz CIVES Mundi, 11-15 Eylül tarihleri arasında İspanya’nın Soria ve Navarra kentinde sosyal, dijital ve çevresel girişimciliğe ilgi duyan gençleri ağırlayacak. Burada İspanya, Türkiye, Hırvatistan ve İtalya’dan 16 genç, sosyal girişimcilik hakkında bilgi edinmenin yanı sıra muhteşem bir kültürel deneyime sahip olacakları zenginleştirici bir deneyim yaşayacak.

Amaç:

Etkinliğin amacı gençlerin sosyal girişimcilik becerilerini geliştirmek ve çevresel zorluklara ilişkin farkındalıklarını arttırmaktır. Bu hareketlilik faaliyeti sayesinde gençler, sosyal girişimcilik konusunda eğitim alırken diğer kültürleri tanıyacak, bilgi ve deneyim alışverişinde bulunacaklar. Ayrıca gençlerin çevre konularında yenilikçi fikirler üretmeleri ve sosyal girişim modelleri aracılığıyla bunları uygulamaları teşvik edilecek.

Ziyaretler:

• Cives Mundi-El Hueco liderliğindeki kırsal girişimcilik ve yenilik ekosistemi El Comunal.
• Bakü Barrikupel. Kullanım ömrü sona eren ve atılan malzemelerden dekoratif elemanların tasarlanması ve üretilmesine adanmış, eko-tasarıma dayalı bir proje. Yeniden kullanılan ana malzeme şarap fıçılarıdır.
• Soria